Onsdagen den 16 november lunchmöte i Rådhuskällaren i Malmö: ”Kriget, Ryssland och Ukrainamed historieprofessor Kristian Gerner, Lund. Anmälan senast den 13/11 till christina.gustafson@telia.com

Onsdagen den 30 november, Media Evolution City i Malmö kl 16-17.30 om Journalistutbildningen vid Lunds universitet som fyller 30 år. Ett samtal om hur utbildningen har utvecklats under de 30 åren. Utmaningar, möjligheter, trender och perspektiv på mediebranschen står i fokus. Och hur blir det i framtiden?

Samtalet sker med lärare som vid olika perioder varit engagerade i undervisningen. Ett samarrangemang mellan Mediehistorisk förening och Journalistutbildningen

Intresserade anmäler sig via denna länk: https://www.eventbrite.com/e/seminarium-journalistutbildningen-fyller-30-ar-biljetter-427113105797

Tisdagen den 6 december – kl 13. Öppen lunch på Ölkaféet

Onsdagen den 14 december Julbord, nu billigare än tidigare 375 kr, i Rådhuskällaren i Malmö med frågesport. Anmälan senast den 10/12 till Christina.gustafson@telia.com

Teater/Opera:
Vårt teaterombud Göran Martelius har biljetter till Figaros Bröllop på Malmö Opera den 10 februari 2023.
Vi har bestämt oss för att i framtiden subventionerna biljetterna till Operan, som nu alltid kommer att kosta 400 kr. Intresserad? Hör av dig till lund62@gmail.com. När du fått klartecken om biljetter betala till föreningens plusgirokonto 20 55 72-1 senast 1 december.

Vi kan dessutom rekommendera en monolog där skådespelaren Susanne Karlsson lånar ut sig till rollen som journalisten Bang. Detta på Malmö stadsteater fram till den 19/11. Läs mer här: https://www.malmostadsteater.se/bang (Dock för sent för oss att fixa billigare biljetter.)

Däremot finns det nu biljetter på bra parkettplats till Shakespeares En midsommarnattsdröm på då ombyggda Malmö stadsteaters scen Hipp den 29 mars 2023. Med ombudsrabatt är priset 320 kronor. Med föreningens extra rabatt är det 250 kronor. Bokning hos Göran Martelius på lund62@gmail.com eller 0705 750295. Max två biljetter per bokning! Betala när du fått besked om du blivit den lycklige att få köpa biljetterna. Senaste betaldag är 8 januari 2023 till vårt plusgirokonto 20 55 72-1.