Med Romeo et Juliette kammade vi noll. Men vi fortsätter att satsa på opera och gör ett försök med en av världens mest spelade, Mozarts Figaros bröllop, den 10 februari 2023. 

Vi har på bästa plats på parkett ett litet antal biljetter. Ordinarie pris 785 kronor. Med grupprabatt 665 kronor. Som SkJS-medlem får du köpa med ny kraftig rabatt för 400 kronor per biljett! Max två biljetter per köp!

Boka via mail lund62@gmail.com till föreningens operaombud Göran Martelius.

Först till kvarn gäller!

När du fått klartecken om biljetter betala till föreningens plusgirokonto 20 55 72-1 senast 1 december.

Relationsdramat och sängkammarfarsen Figaros bröllop är en av världens tio mest spelade operor och en fortsättning på Barberaren i Sevilla. Unge greven Almaviva är nu gift med Rosina, som han och Figaro räddade ur hennes förmyndares grepp. Men äktenskapet knakar i fogarna sedan Almaviva börjat flirta med Figaros fästmö Susanna, trots att paret snart ska gifta sig.

Operaregissören Peter Steins uppsättning är klassisk med Mozarts scenanvisningar. Magnus Fryklund är dirigent. Henning von Schulman och Maria Chabounia spelar Figaro och Susanna.

Läs mer under Föreställningar på Operans webbplats www.malmoopera.se